Zažili jsme Havlindu jinak

V sobotu 17. září 2022 jsme od 8 hodin ráno začali zvelebovat park Polní. Byla to již druhá sousedská akce na tomto místě, a tak jsme věděli, do čeho jdeme. Těšili jsme se, protože i samotné přípravy probíhaly v přátelském duchu a veselé atmosféře.

V 10 hodin bylo vše připraveno. Neb počasí se rozhodlo být skoupé na slunce, zapálili jsme oheň již dopoledne. A ukázalo se to jako dobré rozhodnutí. Oheň se stal centrem našeho sousedského „ležení“. Navíc jsme měli dostatek stanů, takže občasné přeháňky lehkého deštíku jsme ustáli bez námahy.

Hned dopoledne si děti mohli vyrobit origami či antistresový míček. Honza, Markéta a jejich Majda měli svůj stoleček stále obsypaný dětmi. Osazování podzimních truhlíků zaznamenalo nebývalý úspěch. Na jaře budeme muset zajistit alespoň dvakrát více rostlinek. Sousedé si nosili truhlíky vlastní, nebo využili ty ze zahradnictví v Úsilném.

Celý den byla zdarma k dispozici 3-4 cargo kola na půjčení, která zaznamenala značný úspěch. A to hlavně u teenagerů a dětí. Jirka připravil galerii projektů revitalizace parku Polní a parku na rohu Mánesova/Čechova.

Občerstvení bylo díky sousedům bohaté. Petra přinesla buchty. Kačka kávu a čaj. Bára uvařila pivo. Petr a jeho kolegové z pivovaru věnovali desítku. Dále bábovka, štrůdl na slano, zelňáky. Špekáčky a sýry na opékání. V nabídce byla také Františky limonáda. A těstoviny, které jsme si díky Radkovi a Evče mohli sami vyrobit a na místě uvařit. Mňam.

Odpoledne si děti mohly vyrobit dřevěné loutky či přírodní dekoraci. Za pomoci dobrovolnic ze Společnosti Raná péče si bylo možné vyzkoušet aktivity simulující různé vady zraku. Dále bylo možné si zakoupit Jany Kombuchu.

Večer zakončil Petr promítáním dobových fotek za přítomnosti i několika pamětníků. Tady jsme se trochu zapotili. Totiž na promítání bylo potřeba elektřinu. Ovšem naše prodlužovačky nedosáhly na vymyšlené místo. Situaci pomohl vyřešit Tomáš, který naštěstí znal souseda bydlícího hned u parku. Uf.

Měli jsme se spolu báječně. Vznikly nové známosti i nová přátelství. Již existující vztahy se prohloubily. Až se v následujících dnech potkáme na ulici, jistě se rádi pozdravíme, usmějeme se a třeba i prohodíme pár slov. I proto rádi věnujeme svůj volný čas těmto akcím. Pečujeme tak o své sousedství.

Na závěr patří velký dík Společnosti pro Ranou péči, která nám nezištně zapůjčila 10 pivních setů a připravila program pro děti. Dále patří dík Martinovi, že zajistil se slevou rostlinky do truhlíků a sadbu odborně ohlídal. Michal pomohl s odvozem a jeho žena Bára uvařila pivo. Děkujeme. Dále patří dík Dobrušce, Honzovi, Markét, Majdě, Janě a Elišce, že připravili krásné a zábavné dílničky pro děti. Děkujeme Radkovi a Evičce za domácí těstoviny. Děkujeme Františce a Otle za výborné limonády. Díky patří i Jirkovi, který vytvořil galerii projektů. Díky patří Kačce za kávu a čaj. Děkujeme Lence a Tomášovi za zapůjčení jejich zahradního nábytku a pomocných rukou. A v neposlední řadě je potřeba poděkovat Nadaci Via a programu Milion pro České Budějovice společnosti Kaufland, který naši iniciativu podpořil v rámci celoročního projektu „Havlinda žije“.

Děkujeme za vaši pomoc a hlavně za to, že jste v tom s námi.

Vaši sousedi,
Bára, Petra, Michal a Petr