Masopust na vodě se v Havlindě stává tradicí


Po kladných ohlasech z loňského prvního ročníku masopustního splutí Mlýnské stoky jsme nemohli jinak, než na něj navázat a uspořádat ročník druhý. Trochu nás zaskočilo, že přes očekávanou vysokou účast byli týden po zveřejnění přihlášeni pouze dva účastníci, z toho jeden byl pořadatel. S blížícím se termínem plavby se ale tabulka s rezervacemi lodí začala rychle plnit, a obavy byly brzy rozptýleny. Opozdilci váhající s rezervací lodí do poslední chvíle, si nakonec museli lodě zajistit sami.


Koblížky

V pátek odpoledne zaměstnanci Povodí Vltavy zvýšili na naši žádost průtok v Mlýnské stoce, a vypadalo to, že masopustní plavbě nic nestojí v cestě. Tou dobou již byly v plném proudu přípravy hlavní gastronomické doprovodné akce, tedy příprava masopustních koblih. Po zkušenostech z minulého roku, kdy byly skvěle chutnající koblihy rozebrány ještě před připlutím posledních opozdilců, připravovaly naše sousedky tentokrát takové množství, které mělo být zárukou jejich dostatku pro všechny účastníky. Pomyslné počítadlo koblih se zastavilo na čísle 197 ks.


Vyplouváme

Osvědčená budějcká půjčovna lodí Ká-servis nám vyšla vstříc i letos, a na dvou přívěsech nám chlapi na start u Velkasu přivezli 29 lodí. Kromě zájemců o lodě z půjčovny se do akce zapojili i majitelé vlastních plavidel, ať už kánoí, kajaků, nafukovacích člunů, či paddleboardů. Neuvěřitelný počet 95 účastníků se plavil na 41 plavidlech. Dovoluji si tvrdit, že laťka byla letos nastavena tak vysoko, že se bude v budoucnu jen stěží překonávat. A to nejen vzhledem k počtům, ale i vzhledem k nádhernému slunečnému počasí, které nás po celou dobu provázelo.


Občerstvení v Polní

V průběhu zastávky v parku v Polní byl čas na přátelské „posezení“, ale hlavně na občerstvení, které někteří sousedé dodali nad rámec našich komunitních koblih. Byly tak zde k ochutnání zelňáky, chléb s domácím sádlem a cibulí, buchty, muffiny, teplé nápoje a prosecco. Mimo jiné zde byl čas na prohlídku a focení masek, ve kterých se většina účastníků vydala na plavbu.


Proplouváme centrem města

Ve druhé části plavby přivedla stoka plavidla do centra, kde neunikla kolemjdoucím, kteří se zájmem obdivovali masky, a zdravili se s nimi. Tedy pokud zrovna nebyly před zraky diváků ukryté v tunelu pod Senovážným náměstím. Není to vůbec od věci, poznat Budějce z jiného úhlu pohledu, než je ten každodenní.


Rabenštejnská věž

To už se přiblížil samotný závěr plavby. Ačkoliv měli všichni možnost volby, jestli skončí u Rabenštejnské věže nebo až pod Předním mlýnem, drtivá většina se rozhodla pro druhou variantu, přestože jim stál v cestě jez pod Zadním mlýnem. Ten všichni zvládli sjet bez ztráty kytičky a suchou nohou vystoupili na břeh. U Rabenštejnské věže skončilo tak málo plavidel, že se dala spočítat na prstech jedné ruky.


Jsme v cíli plavby

Zhodnocení masopustního výletu na lodích proběhlo při obědě v bistru Little Sister v Panské ulici, kde se o nás skvěle postarali a když to půjde, rádi se sem za rok vrátíme. To bude třetí ročník masopustního splutí, o kterém už budeme moct říct, že je tradiční. Pokud se vám akce líbila, těšíme se na vás zase za rok. Tak AHÓÓÓJ na Mlýnské stoce!!!
Autor textu: Petr Bublík

Autoři fotografií uvedeni u jednotlivých snímků

Sazba a grafické úpravy: Petr Bublík