Hlásná trouba Havlindy

Nástěnka je připravena k montáži

Minulý víkend se mi dostalo do ruky letošní letní číslo magazínu BUDlive. Mám ve zvyku každý časopis nejprve prolistovat a pak se teprve pustit do čtení článků o dění v Budějcích a jejich okolí. Až skoro na konci prvotní prohlídky jsem narazil na článek o tom, jak Budějovice kandidují na Evropské hlavní město kultury v roce 2028. Nic nového pod sluncem, my Havlinďáci jsme se do tohoto projektu zapojili v rámci akce Kul.turista už v dubnu letošního roku naší první sousedskou slavností. Dokonce se v článku objevila fotka z dobročinného setkání sousedů na dvorečku u Paulátů.

Dobročinný trh na dvorečku u Paulátů – duben 2022

Pomyšlení, že se někde píše o našich aktivitách, mi vyvolalo úsměv na tváři a pocit uspokojení. Po přečtení tučně vysázeného odstavce v centru stránky mě ale úsměv přešel. Píše se v něm, že máme webové stránky a že na sámošce máme schránku pro seniory a jednáme o klubovně. Ve své podstatě je všechno pravda, jenom v tomto případě bohužel předběhla slova činy.

A jak se to všechno tedy vlastně má?

  • To, že máme havlinďácký web, je jasná věc, jinak byste si tenhle článek těžko přečetli.
  • Jeden náš soused nám nabídl prostor pro sousedské aktivity, aktuálně hledáme možnosti pro smysluplné využití klubovny.
  • Schránka pro seniory zatím není namontovaná, ale její instalace spolu s nástěnkou (o které v článku nepadla zmínka) je otázkou několika málo příštích dní.

Asi by nebylo od věci zmínit, proč nástěnka a proč schránka pro seniory. A vlastně ani ne pro seniory, ale spíš pro ty sousedy, kteří nemají přístup k internetu, případně nejsou úplně kamarádi se sociálními sítěmi, zkrátka tužka a papír je pro ně tím nejobvyklejším vyjadřovacím prostředkem.

A proč vlastně schránka s nástěnkou ještě nejsou k dispozici?

Nejdříve jsme několik dní hledali pro nástěnku vhodné místo. Padaly různé návrhy, nakonec se nám všem zdálo nejlogičtější umístit schránku do místa, kam chodí téměř každý minimálně jednou, či dvakrát týdně. Takovým místem je pro každého Havlinďáka bezesporu sámoška.

Nástěnku jsme chtěli umístit na prodejnu ze Zeyerovy ulice

Začali jsme tedy jednat se zástupci COOPu o možnosti umístění nástěnky na fasádu budovy. Poté, co nám bylo dovoleno nástěnku na fasádu namontovat, jsme zjistili, že sámoška vůbec není ve vlastnictví COOPu, ten je zde jenom v nájmu. Nakonec nám skutečný majitel budovy povolil nástěnku namontovat. Nebude ale na přání majitele na fasádě objektu v Zeyerově ulici, ale na zamřížovaném výkladu vedle vchodu do prodejny.

Nástěnka bude viset na mřížích vpravo od vchodu

Brzy si tedy budete moct přečíst o akcích v Havlindě na naší/vaší nástěnce, stejně tak jako sousedé, kteří nejsou aktivní na sociálních sítích. A kdo nebude chtít psát vzkazy například přes facebook, může je házet do schránky vedle nástěnky.