Čistá Havlinda

Velmi rád chodím na akce, které již druhým rokem pořádají Sousedé z Havlindy. Jsou to vždy příjemá přátelská setkání s programem, který je zajímavý pro děti i dospělé. Na apríla byla naplánována další akce naší komunity, která tentokrát neměla mít zábavný, ale pracovní charakter.


Plánujeme úklid Havlindy
Již několik let pořádá iniciativa Ukliďme Česko úklidové akce po celé republice. Rozhodli jsme se, že se jako Havlinďáci k této akci připojíme a uklidíme si naši čtvrť. Hlavním organizátorem akce se stal Jirka Ptáček, který měl jednak zkušenost z minulých úklidových akcí, a za druhé měl jakožto pejskař velmi dobrý přehled o tom, kde je potřeba přiložit ruku k dílu nejvíce. Několik týdnů před konáním úklidu byly zveřejněny informace na nástěnce umístěné na sámošce VESNA a na stránce Sousedé z Havlindy.

Naplánovány byly dvě trasy úklidu. Kolem Malše a kolem Mlýnské stoky, se dvěma startovními body. V parčíku na křižovatce Mánesovy a Čechovy ulice, a u Modrého mostu. Cíl pro obě skupiny byl u Velkého jezu. Poté jsme si měli všichni společně opéct špekáčky na veřejném grilovacím místě u Maláku.Nejsme v tom sami
Asi týden před aprílem jsme zjistili, že v okolí Malše má naplánovaný úklid v rámci Ukliďme Česko ještě další skupina. Jednalo se o úklidovou akci baru Aqua Loca s názvem Pojďme uklidit břehy Malše. Náš organizátor Jirka nelenil, spojil se se Zdeňkem Laurem, provozovatelem baru Aqua Loca a organizátorem úklidu kolem Malše, a domluvili společně koordinaci úklidu a vzájemnou propagaci obou skupin. Skupina Aqua Loca bude uklízet levý břeh Malše a skupina z Havlindy pravý břeh Malše a kolem Mlýnské stoky. Zakončení pro všechny pak bude v baru Aqua Loca, kde budou pro úklidové čety připravené špekáčky a pivo.


Jdeme na to
Na aprílovou sobotu jsem před devátou ráno vyrazil s rodinou do parku u Mánesovky. Na mostě přes Mlýnskou stoku jsem však znejistěl, protože v parku vůbec nikdo nebyl. Jsme tady správně? Nespletl jsem si náhodou místo? Dnes je první duben, nebyl to všechno jenom dokonale připravený aprílový žertík? Volám Jirkovi, a ten mě ujišťuje, že je všechno v naprostém pořádku, a že ještě nebylo devět. Oddechl jsem si, během chvilky se začali trousit první úkliduchtiví účastníci. Jirka dorazil s taškou plnou pracovních rukavic a pytlů na odpad. Během čtvrthodinky se na stanovišti v parku sešlo sedmnáct lidí včetně dětí. Martin Novotný, koordinátor druhé skupiny od Modrého mostu, hlásil dvacet přítomných účastníků. Takže už jenom pořídit startovní foto pro Ukliďme Česko a mohli jsme vyrazit. Nálada byla výborná, bylo to dáno i díky slunečnému počasí, které naštěstí většinu havlinďáckých akcí doprovází.Nálezy
Při úklidu se našlo mnoho odpadků různého charakteru. Od injekčních stříkaček přes roušky, hygienické potřeby, oblečení, elektro přístroje, matrace, ale i „běžný“ svinčík jako jsou poletující mikrotenové sáčky, plechovky a PETky od nápojů a všude přítomné vajgly od cigaret, dokonce i špunty od šampáňa nebo psí exkrementy v sáčcích. Celkem se nasbíralo přes dvacet pytlů odpadu, který se vytřídil do kontejnerů na autobusové točně u Maláku a zbytek vyvezl Jirka Ptáček s nasazením vlastního vozu do sběrného dvora.Máme to za sebou
Jak bylo předestřeno, „dosběrná“ se konala v baru Aqua Loca, kde se děti vyřádily na trampolíně, pekly se špekáčky, pilo pivo, a klábosilo se o užitečně stráveném aprílovém dopoledni. A nejen o něm. Třeba taky o tom, jak se komu podařilo vyvést své blízké aprílem. A byly to věru veselé příběhy.


Zakončení úklidu v baru Aqua Loca

Díky, díky, díky!
Úklid Havlindy ukázal, že se její obyvatelé umějí nejen bavit, ale že jim není stav jejich čtvrti lhostejný, záleží jim na tom, jak to tu vypadá a v její prospěch jsou ochotní přiložit ruku ke společnému dílu. Sešlo se nás přes čtyřicet, což je dobrý základ pro příští akci, kterou Ukliďme Česko pořádá na podzim 16. září v rámci celosvětové akce World Cleanup Day.


Hlavní organizátor Jirka Ptáček (vlevo) a koordinátor úklidové skupiny Martin Novotný

Děkujeme všem těm, kteří se zúčastnili úklidu kolem našich toků. Poděkování patří i organizátorovi Jirkovi Ptáčkovi a koordinátorovi Martinu Novotnému. A také baru Aqua Loca za to, že vytvořil zázemí pro zakončení akce i pro nás, Havlinďáky. Pomyslně tak došlo k propojení obou břehů Malše.
Text: Petr Bublík
Foto: Petr Bublík, Kateřina Landová, Kateřina Drahošová, Martin Novotný, Petra Ptáčková