K. Buriana

Ulice nese název po operním pěvci Karlu Burianovi (1870–1924), jednom z nejvýznamnějších evropských tenorů své doby. Pocházel z Rousínova u Rakovník, zpěv studoval v Praze a profesní dráhu započal v Brně. Jeho repertoár zahrnoval role v dílech českých skladatelů, například v řadě Smetanových oper či Dvořákově Rusalce, ale rovněž operu francouzskou, italskou a německou. Vynikl zejména jako jediněčný interpret postav z oper německého skladatele Richarda Wagnera. Představil se divákům Královské opery v Drážďanech, Velké opery v Paříži, londýnské Covent Garden, účinkoval v inscenacích divadel v Budapešti, Vídni, New Yorku a celé řady německých měst včetně centra „wagnerovského kultu“ v Bayreuthu. V Praze se ale vždy měl potíže, a to jak se vedením Národního divadla, tak i s místní kritikou, pro níž mimo jiné nebyl dostatečně vlasteneckým. Je považován za zpěváka stejné umělecké úrovně, jakým byla jen o osm let mladší Ema Destinnová.  

 

Blíže se seznámit s životem a hodnocením Karla Buriana se lze na jemu věnovaných webových stránkách nebo prostřednictvím pořadu Českého rozhlasu.        

 

Jeho synovcem byl skladatel, divadelní režisér a ředitel, klíčová osobnost české avantgardy E. F. Burian, otec písničkáře Jana Buriana.